2 Aralık 2013 Pazartesi

Bu dergiyi kim okuyacak, Puşkin mi?*Geçtiğimiz yıl, internet üzerinden tanıştığım, yazdıklarına, dünya görüşlerine hayranlık duyduğum arkadaşlarla her perşembe akşam sularında Cihangir'de bir pastanede toplanmaya başlamıştık. Kimler yoktu ki aramızda, yayınevi editörü, arşivci, kütüphaneci, yayınevi sahibi, doktor, gazeteci, arkeolog, mimar, öğretim üyesi, müzisyen, fizikçi, yazar, şair...

İki saat süren sohbetlerimizde her defasında dolmakalemden, defterden, kurşunkalemden mürekkepten başlayıp kimi zaman hat sanatına, yeni roman akımına, mektup yazımına, kimi zaman Turgut Uyar'a, Behçet Necatigil'e, Asaf Halet Çelebi'ye, dilbilime, daktiloya, İran kültürüne ve akışkanlar fiziğine varıncaya değin bir yığın ismi ve kültürel derdimizi masada konuşurduk.

Bu gruptaki değerli arkadaşlarımdan biri olan Özge Dinç geçtiğimiz yılın eylül ayında yine böyle konularla yaptığımız bir sohbetin sonunda, bir dergi çıkarmak istediğini söylemiş ve destek istemişti. Ben de "Dergi çıkarmak büyük külfet ayrıca ben de çok tembel biriyim." diyerek affımı rica etmiştim.

Kasım'da Özge Dinç hasta olan annesine karaciğerinin üçte ikisini verdiği ve sağlıklı olduğu halde ölüm riskinin yüksek olduğu sekiz saat süren bir ameliyata girdi. Neticede annesi hastalığından kurtuldu, kendisi de sağlığına kavuştu. Fakat Özge Hanım yeniden toplantılara katıldığında dergiyi unutmamıştı. Tekrar tekrar sordu. En sonunda "İster kabul edin ister etmeyin ben dergiye isminizi koyacağım" deyince ben de "Madem ismim dergide yer alacak, itiraz etmeyeyim artık, öyleyse varım" dedim. İşte benim Mürekkepbalığı dergisine katılmam böyle (biraz cebren) oldu.

YAZI KÜLTÜRÜ

Yazıların çoğunluğu takıntı odak noktasından hareketle zaten hazırdı.

Ancak bu aşamada derginin yazı kültürü alanında bir ilk olması gerektiğini düşündüm. Hep şikayet ettiğim bir konu vardı. Ülkemizde bir yazı kültürü dergisi yoktu. Meraklı bir okur olarak yıllardır ilgilendiğim konularda dergi ve kitap bakınıyordum. Yaptığım araştırmalarda adından dolayı heyecanlandığım ancak içeriğine baktığımda edebiyat ağırlıklı dergiler görmüştüm. Örneğin 1970’li yıllarda Enis Batur tarafından çıkartılan Yazı dergisinden, 2000’lerde çıkan ve kahraman bir dergici olarak saygı duyduğumuz büyük bir isim olan Turgut Çeviker’in Posta Kutusu dergisine kadar beğendiğimiz çok yayın oldu. Fakat kimi sadece edebiyatla kimi sadece mektup sanatıyla ilgileniyordu. 

Bu arada “yazı özel” sayıları yayımlayan Toplumsal Tarih ve P gibi dergileri de inceledik. Bazı dergilerin yazı özel sayıları istediğimize yakın olmakla birlikte edebiyattan ve sanattan ziyade yazının tarihine eğilen teknik konuları içeriyorlardı. Neticede arayışımız sonuçsuz kaldı. Çünkü biz içinde Nabokov, Nâzım Hikmet ve Oğuz Atay’ın bulunduğu bir dergide aynı zamanda dolmakalem, kurşunkalem, mürekkep, hat sanatı, müzik, yazı masası, ansiklopedi, tipografi, grafoloji, ekslibris ve ciltçilik gibi konuların da olmasını arzuluyorduk.

Bir ara dergimiz için yayın kurulu bile oluşturduk. Hepsi değerli insanlardı fakat ne yazık ki çok eğlenceli geçen sohbetler dergiye bir katkı sağlamadı. Eylül'de yine iki kişi kaldık. 

AYLAR SÜREN DERGİ TASARIMI MACERASI

Fakat tasarım aşaması ve benim yolunda giden işlere burnumu sokmamla birlikte yeni yazıların eklenmesi nedeniyle uzun sürdü. Her yazı üzerinde, dergideki her konu ve her ayrıntı üzerinde tek tek düşündük. Sadece kapak görseli için bir keresinde 3,5 saat konuştuğumuzu hatırlıyorum.

Bu arada görüştüğümüz bazı tasarımcılar matbaa masraflarının iki katı ücret istediler! Kimi de bizi oyalayıp durdu, "tasarımı yaparım" dediği halde yapmadı, yapamadı.

Kimi tasarımcılar ise büyük hayal kırıklığı yarattı. Türkiye'de zaten her yerde rastlanabilecek sayfa şablonu tasarımları bize "yaratıcı çalışma" diyerek sunuldu!

Ekim sonunda tasarımcılardan yana çok dertli ve ağlamaklıydık, kimse hayalimizdeki dergi tasarımını anlamıyordu. En sevdiğimiz, düşünce tarzını kendimize yakın bulduğumuz tasarımcılarla bile sorun yaşadık.

Ekim sonunda artık iyice yılmış, "Tasarım belası nedeniyle dergiyi çıkaramayacağız galiba" diye kahrolmaya başlamıştık. Elimizdeki mevcut kötü tasarım örneklerine bakıp derdimizi neden bu "yaratıcı sanatçı"lara anlatamadığımızı anlamaya çalışırken, nihayetinde "böyle olmayacak" dedik.

Sorun da çözüm de ortadaydı: Bize tasarımcı değil grafiker gerekiyordu. Ben hızlı bir grafiker buldum, tasarım işini de büyük çoğunlukta Özge Dinç üstlendi. Önüne kağıtları tek tek bıraktım, o da sayfaları çizdi, daha sonra grafikçinin yanına giderken editörün yazısını da bir kafede oturup 20 dakikada yazdı. İmdadımıza yetişen hızlı ve zeki grafiker sayesinde neredeyse 1,5 günde aylardır bitirilemeyen dergi hazırlandı. Tashihler yapıldı. En son kapak belirlendi ve dergi matbaaya gitmeye hazır hale geldi.

GÜZEL İLANLAR

Masraflara gelince, alabildiğimiz ilanların bir kısmı matbaa masraflarının yarısını karşıladı. Diğer yarısını da maaşlarımızla ödedik. Bir hayalin gerçekleşmesi için küçük bir bedel... Daha ucuza ve kötü bir kağıda siyah beyaz da basılabilirdi. Fakat Mürekkepbalığı arka kapaktaki Monblanc gibi son derece şık ve kaliteli, içerideki Ece Ajandası ve Scrikss gibi tarih ve kültürle dolu, Victorinox gibi çok işlevli olmalıydı. Böylece en iyi kağıda ve en güzel baskı kalitesiyle basılması için masrafların arttı. (Bu değerli ilanların öyküsünü diğer yazımda anlatacağım. Bu ilanları veren vizyon sahibi insanlar ve kurumlar olmasaydı bir yazı kültürü dergisi hayali de belki de gerçekleşmeyebilirdi.)

DERGİNİN BASILDIĞI GÜN

Derginin basıldığı gün de Özge Hanım'ın ve annesinin ameliyatta olduğu günün yıldönümüydü. Böylece dergimizin doğduğu gün hepimiz için "yeniden doğum" anlamına gelmiş oldu.

Dağıtımcılar çok büyük paralar istediğinden dergiyi arkadaşımız ve patronumuz Ercan Aydın'ın arabasının bagajına doldurduk sonra koltuğumuzun altına alıp tek tek kitapçıları gezip dağıttık. Kimi kitabevi dergiyi nereye koyacağını şaşırdı. Bir görevli "İçinde edebiyat, tarih ve sanat var hangi bölüme bırakayım bilemedim" dedi. Bir başkası da "Bu bir kırtasiye dergisi galiba" dedi, bir diğeri "kültür tarihi dergisi" olduğunu iddia etti.

Nerede olursa olsun bir yıl boyunca rüyalarımızda izlediğimiz dergiyi kitabevlerinin raflarında görmek çok heyecan verici ve onurlandırıcıydı.

Mürekkepbalığı yazı, kalem, mürekkep, kâğıt meraklısı güzel insanları bir araya getirecektir. Amacımız kitap okuyan, kalemi, mürekkebi seven ve deftere hürmet gösteren herkesin kardeş, arkadaş olmasıdır. Öte yandan kendi ruhumuz da sükunet  bulsun, bunca hızlı hareket eden zamanın ortasında bizim kendi zamanımız olsun istiyoruz. Yavaşlayalım, aklımızı fikrimizi zenginleştirelim, dünyaya daha yakından ve daha net bakalım.

Daha dergiyi görmeden bize destek veren ve bir hayale ortak olan, gönlü büyük, kalbi büyük o güzel o şahane insanlara çok teşekkür ederim (ederiz).

*Başlık Rusça bir deyime, yapılması gerekli görülen işlerden kaçınmaya gönderme yapıyor. Dolmakalem-yazı grubumuzun bir toplantısında Jaguar Kitap'tan Natali Dündar Hanım anlatmıştı.


26 yorum:

 1. Merhaba

  Dergiyi nerelerde bulabiliriz?

  YanıtlaSil
 2. Daha önceki gün kulaklarınızı çınlattık. Dergiyi Japonya'ya nasıl gönderebiliriz diye düşündük.

  Robinson Crusoe 389 ve İmge Kitabevi'nin internet sitelerinde dergiyi bulabilirsiniz. Bir sorun olursa lütfen yazın.

  YanıtlaSil
 3. Aaa adımın geçmesine çok sevindim. Verdiğiniz isimlerle iletişim kurmaya çalışacağım.
  Annem Aralık sonunda gelecek o getirirse süper olur :)

  YanıtlaSil
 4. Harika bir dergi olmuş… İki ay beklemek zor olacak gibi:) Bundan sonra aldığımda sindire sindire iki aya bölerek okumak en iyisi:) İyiki bir araya gelmişsiniz ve iyiki böyle bir dergi çıkartmışsınız…Tekrar tebrikler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Mürekkep Faresi, güzel sözleriniz derginin yorgunluğunu alan cinsten. Teşekkür ederim.

   Bence tek derginin tek sorunu kendi okuyucusuna kavuşamıyor oluşu. Biz bir avuç insan olamayız. Kaliteli ve nitelikli okumalar yapmayı, kalemi mürekkebi ve yazı yazmayı seven, tarih ve sanata düşkün bu kadar az insan olmamalı.

   Sil
 5. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 6. Tebrikler... Hemen arayıp bulacağım...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler:)

   http://murekkepbaligidergisi.wordpress.com/

   Sil
 7. Tebrikler ve başarılar dilerim... Dergiyi hemen arayacağım...

  YanıtlaSil
 8. Selamlar, ankara imge'de var mı dergi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İmge'yi bilmiyorum fakat Turhan Kitabevi'nde var.

   İnsancıl Sahaf Dağıtım yetkilisi Ahmet Bey büyük kitabevlerine dergiyi bıraktığını söylemişti.

   Sil
 9. efendim birkaç ay daha yurtdışında kalacak benim gibiler için eski sayılara ulaşma şansı olacak mı ileride, yoksa birilerinden reca edelim, alıp saklasın, bu daha mı makul?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizin için dergileri saklayacağım. Müsterih olun.
   Gelince haber verin lütfen. Sevgiler. ;)

   Sil
 10. Mehmet Bey,
  Derginiz hayırlı olsun.Çıkış aşamasında yaşadıklarınızı okuyunca uzun bir (oooo) dedim.Valla kolay gelsin.Derginiz Bodrum'daki kitapçılarda yok henüz.Rapor olarak ileteyim.Dergiyi ben iki gün sonra geldiğimde İstanbul'da göreceğim.Ama alanlardan duyduğum eleştiriler çok güzel.Görüşmek umuduyla...Birgül Ergev

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Birgül Hanım. Dergi güzel olduysa bunda sizin de payınız var.
   Derginin bulunmadığı ve istendiği yerleri not alıyoruz. Bodrum'a da göndereceğiz.

   Gergedan Kitabevi'ndeki söyleşiyi de duyurduk, o da çok güzel olacak.

   Sil
 11. Merhabalar !
  Hayırlısı olsun öncelikle. İzmir için hangi kitapçılarda bulabileceğiz ? İnternet sitenizden gördüğüm kadarıyla şu anda İstanbul ve internetten elde edebiliyoruz.. İstanbul günlerimi özledim. Pandora'ya gidip almak vardı...
  Heyecanla internetten alacağım...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitapsan ile görüşüyoruz. Kırmızı Kedi'ye dergiyi vermiştik şubeleri olduğu için ancak İzmir'e göndermemişler anlaşılan. Tekrar konuşacağız :(

   En iyi yöntem abone olmak, dergi adresinize gelsin.

   Sil
 12. Hem size hem bize hayırlı olsun...

  Hangi siteden sipariş vereyim, yanına birkaç da kitap ekleyeyim derken aboneliğin iki taraf için de daha faydalı olacağını düşünerek abone oldum. Dörtgözle dergimi bekliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Hepimize hayırlı olsun. Dergiyi alınca fikirlerinizi de merak ediyorum. İyi okumalar.

   Sil
 13. Merhabalar,

  Derginiz hayırlı olsun, bu ülkede böyle bir dergi çıkartılacağı aklıma gelmezdi, çok sevindim. İsteyen okuyuculara E-dergi sunmayı düşünüyor musunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederiz. E-dergi için teknik görüşmeler yapıyoruz. (En azından eski sayıları bu şekilde sunmak istiyoruz.)

   Sil
 14. Tebrikler, gerçekten uzun yıllar saklanacak ve okunacak farklı bir dergi olmuş.
  Emeğinize sağlık.
  Dinçer

  YanıtlaSil
 15. Merhaba, mürekkepbalığı'nın bu çıkış hikayesine denk gelmem çok iyi oldu.

  Ama önce şunu merak ediyorum; bahsi geçen kitap buluşmalarınız sohbetleriniz devam ediyor mu?

  Geçen haftalarda ulusal bir gazete söyleşisiyle haberdar oldum dergiden. Sonra iletişime geçip ilk iki sayıyı rica ettim. Dergiler elime ulaştı, teşekkür ederim. İlk sayıyı titizlikle okudum notlar aldım. İkinci sayıyı da okuyup Özge Hanım'la ya da ilk iletişim kurduğum adresle tekrar bağlantıya geçip söyleşi için görüşmek isteyeceğim.

  Umarım her şey hayal ettiğinizin ötesinde gelişir. Görüşmek dileğiyle

  Evren | evrengunlugu.net

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim/ederiz.

   Sohbetlerimiz arkadaşlarımızca Anadolu yakasında düzenli olarak devam ediyor, Avrupa yakasında ise dergi çalışmaları nedeniyle son derece düzensiz bir şekilde yapabiliyoruz.

   İlginiz için teşekkürler.

   Sil