14 Ekim 2017 Cumartesi

1 Defter 2 Kalem 2 Kitap


Bazen hiç kitap okumuyorum, bazen de büyük bir okuma açlığı bir kedi gibi sessizce gelip gözlerime yerleşiyor ve arka arkaya birçok kitap okumaya başlıyorum.

İlk kitap Seneca'nın Bilgenin Sarsılmazlığı Üzerine - İnziva Üzerine isimli Cengiz Çevik'in Latince'den çevirdiği bir kitap. Kitabın adı hatalı yazılmış de  fakat bence bir hata yok "Bilgeliğinin Sarsılmazlığı Üzerine" daha güzel bir başlık.

İkinci kitap ise günümü güzelleştiren efsane bir roman: Bir kedi, Bir Adam, İki Kadın. Yazarı Juniçiro Tanizaki, Japoncadan çeviren dostum Sinan Ceylan.

Henüz kitapların başlarındayım. Fakat Seneca'yı pek sevemedim, tuhaf, kasvetli bir adam. Daha önce Seneca'dan başka bir kitap Jaguar Kitap'tan çıkan Doğa Araştırmaları kitabını okumuştum. Ufuk açıcı bir kitaptı (elbette geçmişi anlamak açısından).

Bizim ofisin şaşkın kedisi Pruf

Fakat Bir kedi, Bir Adam, İki Kadın enfes bir eser. Kitabın kahramanlarından biri de Lili isimli bir kedi. Tabii kedi deyince gün içnde arada sırada ziyaretime gelen Pruf geliyor aklıma, Lili'ye benzemiyor ama o da bir kedi, biz de roman kahramanlarına benzemiyoruz ama hepimiz insanız ve bir şeyler arıyoruz. Bu arayış meselesi önemli. Bütün iyi kitaplarda bir arayış söz konusu.

Bazı kitaplar daha ilk bakışta nasıl bir yapıt olduğunu gösterir, Bir kedi, Bir Adam, İki Kadın da öyle şimdilik biraz gülümseyerek biraz endişeyle okuyorum. Doğal olarak her iyi kitap gibi bakalım şimdi neler olacak diye diye sayfaları çeviriyorum. Mürekkepli kalemler (Scrikss ve Sheaffer) ve mavi kapaklı güzel Aniki defterin tanıklığında kitap okumak da başka bir güzel diye düşünmeden edemedim.

6 yorum:

 1. Merhaba yazınızı okurken hiç japon romanı okumadığımı farkettim. :) Tavsiyenizle güzel bir başlangıç yapabilirim sanıyorum teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   Öyleyse Japon edebiyatından bir iki önerim daha olsun: Klasiklerden (1000 yıl önce yazılmış) Yastıkname ve Yasunari Kavabata'dan "Karlar Ülkesi", çağdaş Japon edebiyatından ise Haruki Murakami'nin yazdığı "Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu" ile "Zemberekkuşu'nun Güncesi", Kobo Abe'den "Kumların Kadını" kitapları enfestir. Bu kitapları beğenirseniz yolunuz açık, daha çok kitap var.

   Sil
  2. tavsiyerleriniz için çok teşekkür ederim

   Sil
 2. "İçimde roman yazarı olma hırsı taşıdığım sanılmasın.Benim istediğim her ne şekilde olursa olsun benliğimi bir kenara bırakarak roman yazmaktı.Eve dönüp masanın başına geçip bir şeyler yazmaya kalktığımda farkına vardım ki doğru dürüst bir dolmakalemim bile yok.Şincuku daki kinokuniya kitabevine giderek bir top müsvedde kağıdı ve 1000 yenlik bir Sailor dolmakalem eve döndüm .çok ufak bir yatırımdı"
  Haruki Murakami nin "Koşmasaydım yazamazdım" kitabından

  YanıtlaSil
 3. Yeni gözlük ve numaranızı güle güle kullanın!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dikkatli gözlerden hiçbir şey kaçmıyor vesselam. Teşekkür ederim. Yeni şişe dibi gözlük camlarıyla bakalım dünya nasıl görünüyor? ;)

   Sil