27 Temmuz 2017 Perşembe

Kalem Tutma Biçimleri
İlk kez sol eliyle yazı yazan birini gördüğümde çok şaşırmıştım. Bunda çocuk olmamın da etkisi vardı kuşkusuz. Fakat benim için çok daha tuhaf olan şey solak sınıf arkadaşımın kalemi tutma biçimiydi. Arkadaşımı yazı yazarken dikkatlice inceliyordum, parmaklarını tuhaf bir şekilde büküyordu. Ben de bir süre ona özendim ama olmadı. 

Guide to Technical Pens

Çocukluğumda bana öğretilen geleneksel kalem tutma biçimini halen koruyorum ancak günün birinde rapido da denilen teknik bir kalem ile (Faber-Castell TG1-S) ile yazı yazmaya heves edince kalemi bildiğim şekilde tutamayacağımı gördüm. Dikey bir şekilde yazmak gerekiyordu, bir süre sonra buna alıştım. 


Sonra değişik yazma stillerini öğrendim ama bence en güzeli, kalemi işaret ile orta parmak arasına alıp yandan da başparmakla desteklenen Sassoon tekniği. 

The Art and Science of Handwriting, 1993

El yazısı uzmanı Rosemary Sassoon adında bir İngiliz bu konuya epeyce kafa yormuş ve sonunda kalem tutmanın kitabını bile yazmış. 

Kendisi bu tutuşun hem el yazısının gelişimi açısından hem de el sağlığımız için en uygun yöntem olduğunu söylüyor.


Sassoon yazım tekniği giderek yayılıyor, şarkıcı Taylor Swift de kalemi bu şekilde tutanlardan biri.

10 yorum:

 1. Kalem tutma stili oldukça ilginçmiş. Alışkanlıkları değiştirmek adına denenebilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alışkanlıklar bir yana, Sassoon tekniği daha az yorucu.

   Sil
 2. yeniliklere açık biri olarak denenmeye değer olduğunu gördüm..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle denemeye değer.

   Göze biraz tuhaf görünse de uzun süre yazı yazılacaksa parmakları hiç yormuyor.

   Sil
  2. biraz çirkin yazıyor olsam da uzun sürelerde yorulmadığını fark ettim. yazı da zamanla düzelir diye düşünüyorum. tutuş şeklim de resimdeki gibi.
   Sassoon tekniğine uygun mu siz karar verin?

   https://goo.gl/m1W7kE

   Sil
  3. Maalesef link çalışmıyor.

   Bu arada bir yazının güzel olması gerekmiyor bence. Hatta çirkin yazılar daha kişilikli bence. Kimin yazdığı belli olmayan robotvari harfler yerine duygulu harflerin bulunduğu yazıları tercih ederim.

   Sil
  4. https://serving.photos.photobox.com/37078176bd2c8f32e41b21f719dc072b1fe87da4787aeae7d936352c5a3268c87c8278ce.jpg

   Bu açılır sanırım.

   Sil
  5. Nihayet görebildim, evet budur.

   Sil
 3. bi kaç gündür böyle yazıyorum. daha kolaylaştı benim için yazı yazmak ve ağrı yapmıyor. ilk başlarda çok tuhaf ve zorlayıcı gelmişti şimdi ise kalem doğrudan işaret parmağı ile orta parmak arasına gidiyor. teşekkürler böyle bir yeniliği bize kazandırdığınız için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim. Bu yazının bir bölümü yazı kültürü dergisi Mürekkepbalığı'nda yayımlanmıştı (2016). İşe yaramasına çok sevindim. Gönül isterdi ki böyle küçük konularda etkisi büyük olan eserler Türkçemize kazandırılsın.

   Mürekkebiniz bol olsun.

   Sil