17 Ekim 2018 Çarşamba

Diyaloglar

fotoğraf: mehmet b.
Dün akşam sularında, Jaguar Kitap yayın yönetmeni Behlül Dündar ve sayfa tasarımcısı Hakan Güngör ile Osmanbey'de buluştuk, biraz oturup sohbet ettikten sonra Saint Michelle Lisesi'nin yolunu tuttuk. Saat 19.00'da başlanacağı söylendiği için acele etmedik, kapıdan geçtiğimizde ortada kimseyi göremeyince küçük bir hayal kırıklığı yaşadık, bu nedenle ben sessiz sakin bir toplantı olacağını düşündüm. Zaten Küba edebiyatı ve ülkemizde pek tanınmayan bir yazar söz konusuydu. Okulun büyük arka bahçesindeki kalabalığı görünce şaşırdım. Salona geçtiğimizde ise tıklım tıklım olmasa da bütün salonun dolu olduğunu görünce bir kere daha şaşırdım.

Diyaloglar 2013'ten beri sürüyormuş, edebiyata çoğu şeyin girişimin kısa ömürlü olduğunu düşününce Ayfer Tunç ile Murat Gülsoy'un etkinliği bunca zaman ısrarla sürdürmesi  takdire şayan.

Ayfer Tunç ve Murat Gülsoy, konuşmaya Felaketzedeler Evi'nden çok etkilendiklerini söyleyerek başladılar. Bir yerde Murat Gülsoy, "Çevrilmeseydi bu eserden haberimiz bile olmayacaktı" dedi, yayınevinin ardından çeviriyi de övdü, o zaman şahsen tanışamadığım Gökhan Aksay da keşke burada olsaydı dedim.

İkili bir saat boyunca Guillermo Rosales'in yazdığı, Türkçeye Gökhan Aksay tarafından çevrilen Jaguar Kitap mahsülü Felaketzedeler Evi'ni konuştu. Yazarın hayatından, dönemin atmosferinden örnekler verdiler, kitaptan pek çok bölüm okudular, kitabın kahramanlarından ve ruh hallerinden söz ettiler.

Çıkışta da kendimizi tanıtıp ikiliyle biraz sohbet ettik, konuşmamızı duyan bir Jaguar Kitap okuru da bize katıldı. Edebiyatla dolu çok güzel bir akşam oldu, özellikle Murat Gülsoy çok etkileyici bir insan, daha çok konuşmak isterdim. Yıllar önce arada sırada Yapı Kredi  Yayınları'na uğrar Selahattin Özpalabıyıklar ile sohbet ederdim, ilk orada görmüştüm, ne zaman gitsem, sessizce kendi halinde masasında çalıştığını görürdüm.

Velhasıl iyi edebiyat adına çok sevindirici bir akşam, çok güzel bir etkinlik oldu. Bundan sonraki etkinlikleri kaçırmamaya çalışacağım.

10 yorum:

 1. küçük bir halay* kırıklığı olmuş. :) biz de sizi takipteyiz. teşekkürler haberdar ettiğiniz için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim dikkatiniz için, tamir ettim o kısmı. Sevgiler.

   Sil
 2. Ülkede zaman zaman da olsa umut verici şeylerin olması güzel.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Böyle güzelliklere hasretiz dostum. Bir dahaki etkinliği kaçırmayalım.

   Sil
 3. DİYALOGLAR, gerçekten de çok başarılı bir proje. Geçmiş etkinlikleri internetten izleyebilirsiniz. Ben maalesef başka bir kente yerleştiğim için ancak web üzerinden izleyebiliyorum. Konu ettikleri kitaplar ve yazarlar hakkında yepyeni bilgiler edindim. Şimdi büyük bir merakla bu son etkinliğin videosunu bekleyeceğim. Siz de çok canlı anlatmışsınız, teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Meltem Hanım, bir edebiyat etkinliği olarak ben de çok yararlı buldum. İnsan bilmediği şeyi sevemiyor, bilince başka türlü bakıyor. Her şehirde böyle etkinlikler yapılsa keşke.

   Sil
 4. Merhaba, Marmaray’ın azizliğine uğradığım için gelemedim çok güzel bir sohbet olduğuna eminim. Önümüzdeki ay için hangi romanı konuşacaklarını söylediler mi acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef 11 Aralık'taki Thomas Bernhard'ın "Beton" kitabı üzerine olan sohbeti ben de kaçırdım. Şimdi baktım yeni etkinlik ile ilgili bir bilgi yok henüz. Şu adrese arada sırada bakmalıyız artık:

   http://nazimhikmetmerkezi.com/kategori/etkinlikler/diyaloglar-etkinlikler/

   Sil
 5. Merhaba ocak ayında bahsedilecek romanı söylediler mi acaba? Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 15 Ocak tarihli söyleşinin konusu Sadık Hidayet'in "Kör Baykuş" kitabı üzerine olacak.

   Sil