30 Ağustos 2014 Cumartesi

Bir Yazı Özlemek

Lamy 2000, eski ile yeni bir arada.


Özlemek bir yazıdır.

Kâğıda düşen her mürekkep damlası yekpare geniş bir zamana yayılır. Mürekkep gibi akışkan suda dağılır özlemek.


Bizi biz yapan geniş vakitlerdir, dar vakitlere sığmaz düşünenler, yazanlar, saatlerine bakanlar, kitap okuyanlar. Kalıplara sığmaz şiire inananlar, dünyanın delirmesine üzülenler. 


Her damla kağıda düştüğünde yayılan dalgalar bizim küçümen iklimimizde rüzgârlar estirir. Özlemek çiçek gibi açar da eğer yazılmaz ise karanlık bir kuyuya dönüşür. Kışa benzeyen özlemler korkutucudur, kimse yaşamasın. Kar, soğuk, buz biriktirir, ellerimiz donar, yazamayız. Yaz gibi olsun bütün özlemler, ısıtsın, mutlu bitsin, güneşli olsun, bir sahil kenarında kitap okumak gibi olsun. Özlemek bir yaz olsun.


Yazının dertlerinden biri kalbin kapılarını aralamak, içeride ne var diye bakmak. O yüzden aklımıza hiç gelmeyen şeylerin bir yüzeyde belirgin olması şaşırtıcı gelebilir bazen. Özlemediğini düşünsen de özlüyorsundur belki.  Öyleyse yaz, öyleyse oku. Belki özlediğin bir romanda, bir öyküde, bir şiirde karşına çıkacak. Belki de bir fotoğraf olacak, bir resim, bir heykel olacak. Özlemek bir sanattır. İnsanlık müzesinin en hüzünlü bölümüdür.


Yazı, özlemektir. Nereye varmak istiyorsan orasını düşünmektir. Bir gün, bir saat, bir hafta, saatin ibreleri bizim gözlerimizle takip ettiğimiz kıyıya çarpıp duran dalgalara benzer. 


Ne vakit olursa olsun, içimizdeki, kolumuzdaki saatin yalnızlığında, kadranında harfler ve sayılar vardır, farkında olmasak da özlemenin yazısı büyür içimizde. 


Bir yazıdır özlemek.

4 yorum:

 1. Dijital bağımlılık kalemi ve yazmayı hayatımızdan tamamen çıkarır mı bilmiyorum ama kalemin dünyanın en büyük icadı olduğunu hatta icat edileceğinin Kur'an'da bahsolunduğunu biliyorum. Gerek Mürekkepbalığı'nı gerekse sizin blogdaki paylaşomlarınızı okudukça dolmakaleme olan heves ve saygım daha da artıyor. Ki ben en çok kurşunkalem meraklısıyımdır. İnsan kaleme gerektiği önemi verememişken klaveyden dokunmatik tuşlara atlaması ama onun da ömrünün birkaç yıl sonra konuşulanı yazan teknolojiye hızla bırakacak olması tuhaf bir his.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dönüp dolaşıp varacağımız şey kalemdir. Teşekkür ederim.

   Sil
 2. Iste ozledigimiz siirsel uslup.kaleminize ruhunuza saglik.sizi okumak cok keyifli ve egitici.bir sonraki yazinizi merakla bekliyoruz.ben sizden alintilar yapip sevdiklerimi; yazmanin ve dolmakalemin ozel dunyasina cekmeye calisiyorum.sizi okumak bir keyif ve yazilarini ozleyip tekrar tekrar okumak cok keyifli.

  YanıtlaSil