4 Ağustos 2017 Cuma

Leonardo da Vinci'nin Defterine Bakmak


Openculture'daki haber çok güzel, Leonardo da Vinci (d. 1452, ö. 1519) üstadın sol elle ve ayna yazı yöntemiyle tuttuğu kişisel 570 sayfalık defteri taranmış ve büyük bir nimet olarak karıştırılmayı bekliyor.Dünyanın en büyük ikinci kütüphanesi British Library tarafından meraklılara açılan Arundel yazması (Codex Arundel) olarak bilinen bu defter üstadın bilimden sanata uzanan ve kişisel notlarını da içeren bilgiler barındırıyor.

(Küçük bir not: British Library'de, 14 milyonu kitap olmak üzere 170 milyon arşiv malzemesi var ve bin civarında çalışanı bulunuyor.)


Leonardo da Vinci'nin yazdığı sayfalara bakmak, bir dehanın zihninde gezinmek gibi.

Yüksek çözünürlüklü bir arşiv çalışması olduğundan iyice büyütüp hem eğlenceli hem de hayret verici ayrıntılara bakmak mümkün.


2 yorum:

  1. İnsan kıskanmadan edemiyor bu defterleri, keşke bizim kültürümüzde de defter tutma alışkanlığı olsaydı da bizde büyüklerimizin beyinlerinde arkeolojik kazılar yapabilseydik. Ne yazık ki çoğu insandan geriye tek sayfa not yok.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Göçebe kültürü nedeniyle olabilir. Ne yazık ki bu ülkede yakın gelecekte bir Defter Müzesi veya bir Yazı Kültürü Müzesi göremeyeceğiz galiba.

      Sil