30 Nisan 2012 Pazartesi

Pilot 78G ve diğer ufak tefek işler


Pilot 78G modasına uyarak ben de nicedir merak ettiğim bu dolmakalemi Ali İkizkaya'nın himmetiyle edinmiştim. 

Pilot 78G sade, mütevazı çizgilere sahip, gösterişsiz bir dolmakalem. Açıkçası ilk gördüğüm vakit, bende biraz hayal kırıklığı yarattı. Fakat kapağı açıp sahip olduğu çok kaliteli ucu gördüğüm vakit fikrimi hemen değiştirdim.

Yine de dolmakalem, mürekkep, kağıt işlerinde şüphe esastır. 'Yazmadan anlaşılmaz' düsturundan hareketle elimdeki en kaliteli mürekkeplerden biri olan Diamine Teal ile dolmakalemimi vaftiz edeyim istedim. Teal'ı değil ama Diamine'ı iyi biliyordum. Çünkü tok, kendinden emin, yoğun bir kıvama sahip mürekkepler üretiyorlar.

Mürekkepten sonra işin en güzel kısmı olan yazmaya gelmişti sıra. Yazmak bence dolmakalemin kendisinden çok daha değerli.

Yazıyorum, dolmakalem şahane, elime tam oturan cinsten bir yapıda, fakat yazarken bir şeylerin yolunda gitmediğini düşünüyorum.

Nedense dolmakalem kağıt üzerinde istediğim hızda yürümüyor. Acaba hata mı yaptım diyorum, dolmakaleme iyiye ısınmışım, ona toz kondurmak da istemiyorum. Lakin yazı yazma hızım belirgin bir şekilde kesiliyor. 

Yazanlar bilir, her dolmakalem kullanıcısının kendine göre bir yazım hızı vardır. Buna göre bir dolmakalem seçer. Yazma tarzı ile dolmakalem uyumu gerçekleşirse o zaman yazmanın zevki katmerli olur. Benim bildiklerim bunlardı.

Elbette bilemediğim şeyler var. Teknik konularda çok fazla bilgi sahibi değilim. Belki hiç bilmeyene göre birtakım bilgilere sahibimdir, fakat bilenlerin yanında cahil kalırım. Hem zaten dolmakalem dünyası öyle uzaktan göründüğü gibi basit değil. Benim gibi insanlar bir denizin yüzeyine bakar gibi bakıyor. Fakat konunun inceliklerini bilenler denizin altını da biliyor!

Böyle zamanlarda bir bilene danışmakta fayda vardır. Ben de öyle yaptım. Göcek Padişahı'na bir danışayım dedim. Neyse, konuyu uzatmayalım: 'Dolmakalemden eminim, mürekkepten de eminim, yolunda gitmeyen nedir acaba, derdime bir çare' diyerek durumu arz ettim.

"Doğu ile Batı arasındaki farkları unutuyorsun" diye bir yanıt geldi. Kısa ve öz. O zaman anladım. Teşekkür ederek telefonu kapattım.

Sorun ortadaydı: Doğu'da üretilmiş bir dolmakalemi Batı'da üretilmiş bir mürekkeple kullanmaya çalışıyordum. Diamine, mürekkebi uca ulaştıran geniş kanallara sahip Batı ürünü dolmakalemleriyle çok iyi anlaşıyordu elbette. Genellikle biraz daha ince kanallara sahip Doğu ürünü dolmakalemler ise yine bu bölgeye has akışkanlığı yüksek, kağıda hemen nüfuz eden mürekkeplerle çok uyumluydu.

Doktor derdimin teşhisini yapmıştı. Geriye sadece tedavi safhası kalıyordu. Ancak bu sefer de elimde hiç Doğu tarzı mürekkeplerden olmadığı gerçeği ortaya çıktı. Keşke elimde Pilot'un aşağıdaki Iroshizuku mürekkeplerinden biri olsaydı diye düşündüm:


http://www.ciar-roisin.net/photos/ink/Iroshizuku-04.jpg
http://image.rakuten.co.jp/voice/cabinet/bungu5/iroshizuku_color11.jpg

Kara kara düşünürken, markadan ziyade özelliğe bakmak gerektiği aklıma geldi. 

Bende Iroshizuku gibi Doğu'da üretilen kaliteli mürekkeplerin yapısal özelliklerine sahip ev yapımı Aniki marka bir mürekkep vardı zaten. 

Türkiye'nin güneyindeki evinde çılgınlık yaparak kendi mürekkebini kendi üreten bir mühendisten almıştım.

Böylece Aniki Aperlai mürekkep ile Pilot 78G'yi tanıştırdım. Artık buna tanıştırma mı denir, düğün mü denir bilmiyorum artık! Dolmakalemin havası değişti birden. Kağıt üzerinde dolmakalemin neşeyle gezindiğini hissettim. Durmak, duraksamak yok. Tek sınır kağıdın bittiği yer.

Yazmak böyle bir şey.

Şimdi bütün söylediklerimi unutun. 

Anlatmak istediğim tek şey şu olabilir şimdi: 

Küçük şeylerle, bir damla mürekkeple bile mutlu olabiliyor insan.

Dolmakalem ile yazma güzelliğini, dolmakalem ile yazma sevgisini tatmayanlar için üzülüyorum. 

Belki itiraz edecekler olabilir. Kabul ediyorum biraz meşakkatli bir sevgi bu, emek ve sabır gerekiyor. Hem mürekkep bulaşmış parmaklarla gezinmeyi herkes istemez. Bazı insanlar bu lekelere talip olur. Onlar da zaten dünyaya başka bir açıdan bakmayı sevenlerdir.

Uğruna çaba göstermediğimiz şeylerin tadını tam manasıyla çıkaramayız diye düşünüyorum.

(Bir de çini mürekkebi ile yazma güzelliği var. Dolmakalemçokseverler bile yabancıdır bu tarza. Daha önce şöyle bir değinmiştim.)

Üst kısımda Diamine Teal, altta Aniki Aperlai karalaması (Pilot 78G B)

Bana gelince, yeni kalemimle gönlümün istediği tarzda yazabiliyorum artık. 

En çok sevdiğim dolmakalem olan tatlı-sarı renkli Lamy Safari'nin yanına bir de Pilot 78G'yi (saygı duruşunda bulunarak) ekledim.Okumalık:

8 yorum:

 1. Sevgili Mehmet !
  Yine muhteşem bir yazı. Senin ifade tarzındaki sakinlik, dinginlik ve kararlı yumuşaklık yine her yere sinmiş.
  Bana göre senin yazılarında keyifli seyahatler yapılıyor. Hem keyif alınıyor hem de öğreniliyor. Vee yolculuğun varış noktası ise hiç bir zaman tahmin edilemiyor.
  Senin yazıların bilinmeyen ama kesinlikle ürkülmemesi gereken ülkelere büyülü seyahatler gibi.
  Benim için ve ANIKI Mürekkeblerim ile Defterlerim için söylediklerine teşekkürler ederim.
  Sevgiyle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Ali Bey. Yetenekleriniz ve derin kültürünüz sayenizde bilgimize bilgi kattık.

   Sizi tanımaktan, eserlerinizi kullanmaktan dolayı çok mutluyum.

   Hakkınızı teslim etmek gerek: Tek başınıza kahramanca işler yapıyorsunuz:

   Kendi defterinizi, kendi mürekkebinizi üretiyorsunuz.

   Bunlar söylendiği kadar kolay işler değil, biliyorum. Üstelik evinizdeki küçük atölyenizde yaptığınız mürekkep ve defterler birinci sınıf! En önemlisi büyük firmaların ürünleriyle yarışan kalitede ürünler bunlar. (Piyasada sizin ürettiğiniz defterlerden daha kalitelisine rastlamadım.) Batı'da veya Doğu'da olsaydınız el üstünde tutulurdunuz! Ne yazık ki tam ortadasınız...

   Burada bilgi, kültür ve emek para etmediği gibi, saygı da görmüyor.

   Elleriniz, dimağınız dert görmesin.

   Sil
 2. "Göcek Padişahı" benzetmesine bayıldım gerçekten. Ben de son üç günümü sarayın kuytu köşelerini karıştırıp, kalemlerini saçarak, mürekkeplerini dökerek geçirmiş bir insan olarak denediğim her mürekkepte mest oldum. Wality'lerin gelmesini sabırsızlıkla bekliyorum bu sebeple.

  Ellerinize sağlık, fotoğraflarınıza da bayıldığımı söylemeliyim.

  Sevgiler

  YanıtlaSil
 3. Lamy Safari ile dolmakalemle tanışmış, kağıt ve mürekkebin büyülü dünyasına henüz yeni girmiş birisi olarak her yazınızda bu konudaki bilgimi biraz daha artırıyorum sayenizde. Ayrıca çok uzun zamandır dergi blogunuzda yazmıyorsunuz, merak ediyorum artık takip etmiyor musunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gökçe Hanım, ilginize çok teşekkür ederim.

   Dergi okumayı, dergileri takip etmeyi bırakmam mümkün değil. Fakat dergiokuyorum.blogspot.com adresindeki yazılarıma mecburen ara vermek zorunda kaldım. (Yazacak çok konu var aslında.) Fakat çalıştığım kurumdaki görevim değişti. Yoğunlaşan iş hayatım nedeniyle bazı bloglarıma hiç zaman ayıramıyorum.

   Yine de belli olmaz, arada sürprizler olabilir. :)

   Sil
 4. Çok keyifli bir yazı olmuş! Doğu-Batı farkının dolmakalemlere bile yansıması ilginç, bunu aklımda tutacağım =)

  Sevgiler.

  YanıtlaSil
 5. yazılarınızı takiben bugun sahibinden.com aracılığıyla edindim 1 tane 78g B uçlusunu. Gerçektende inanılmaz keyif veren bir kalem.Önerileriz için çok teşşekkürler.Yazılarınızı takip zevkle ediyorum

  YanıtlaSil