30 Ağustos 2012 Perşembe

Okuma Notları 3

1. DOLMAKALEM NASIL KULLANILMALI? "Lüks kalemin kapağını arkasına takmamanız gerek. Dolmakalem hassas olduğu için dikkatli kullanmalısınız. Her gün kullanırsanız sorun yaşamazsınız. İki hafta kullanmazsanız temizlemeniz gerekir çünkü mürekkep yoğun bir madde. Kalemin içinde kurur ve kalemin ucuna düzgün şekilde akmaz." (Cristiano Pauia, OMAS)

2. DOLMAKALEM ALIRKEN NEYE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

"Kalemin ucu yumuşak olmalı. Dolmakalemle yazdığınızda kalemi hissetmemelisiniz, kağıt üzerinde akıp gitmeli. İyi uçlu bir dolmakalem elinizin uzantısı haline gelir ve eliniz yorulmadan saatlerce yazı yazabilirsiniz." 

(Cristiano Pauia, OMAS Yöneticisi, Milliyet Cumartesi, 1.4.2006)

3. 'DERSLERDE BAŞARININ YOLU DOLMAKALEM'


İskoçya'da ileri teknolojiye sahip okullar daha iyi eğitim için dolmakaleme geri dönüyor. Her öğrencisi için bir bilgisayarı bulunan Edinburgh'taki Melville İlkokulu çocuklara dolmakalem kullanma zorunluluğu getirdi.  

Dolmakalem kullanmanın akademik hayattaki başarıyı artırdığını söyleyen yetkililer, "Bu, öğrencilerin daha dikkatli davranmasını sağlıyor" dedi. 

(Sabah,  12.12.2006, s.4)

4. FÜRUĞ


Şair Feridun Moşiri, Furuğ'la ilk karşılaşmasını şöyle anlatıyor: 

"Furuğ Ferruhzad'ın derginin ofisine geldiğini hayal meyal hatırlıyorum. O günlerde Abadan'dan Tahran'a yeni dönmüştü. Kendisini biraz yabancı hissediyordu. Saçları dağılmıştı ve elleri mürekkepliydi. Sanki ellerinde bir dolmakalem parçalanmış ve mürekkebi bulaşmıştı. 

Beni arıyordu ve 'Moşiri nerede?' diye sordu. Yol gösterdiler. Odama geldi, selam verdi ve aynı yerde durdu. Buyur ettim ve oturdu. Onun için çay getirmelerini söyledim ve konuşmaya başladı. Üç tane şiir getirmişti. İlk kez yayımlanması için onlardan birisini seçtim. (...) O şiir Günah şiiriydi. Benim için çok şaşırtıcıydı. Karşımda oturan kişi bir genç kızdan daha çok yetişkin bir kadını andırıyordu."

(Derya Önder, Radikal Kitap, 29.02.2008, s.10)  

Çok sevdiğim Füruğ'dan bir yudum şiirle bitirelim notları:

"ey baştan aşağı yeşil! 
yakıcı hatıralar gibi ellerini, 
bırak benim aşık ellerime"

6 yorum:

 1. Mehmet Bey,
  Peşpeşe çok güzel yazılar geliyor. Bayram ve tatil arası nedeniyle teknolojiden uzak bir aradan sonra son yazılarınızı ara vermeden okudum. Veee çok beğendim... Elinize/aklınıza sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, böyle yorumlar okumak çok hoş.

   Kısmetse devam edeceğim okuma notlarına...

   Sil
 2. Yine yalın, temiz satırlar. Hem latif hem de bilgilendirici. Aynı muhabbet eder gibi. Büyü ise bunun içinde saklı.
  Fûrug'u Hayyam farsçadan okuyan babamdan sebep biliyorum. Ama şiirin orjinal lisanından çevrilince evrildiğine inananlardanım. Yitip gidenler oluyor, tılsım kayboluyor.
  Fûrug nedense bana Tezer Özlü yü çağrıştırır hep.
  Teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İltifatkâr sözlerinize teşekkür ederim Ali Bey.

   Çeviri çok acayip bir iş, doğruyu bulmak da zor.

   Sil
 3. Üstadım bir laf etmişti. Yazmayınca unutuluyor diye. Dolmakalem sadece bu yüzden bile kullanılmalı..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazen bir kelime yazmak bile yeterli, koca bir hatırayı gömüldüğü yerden çıkarmak için.

   Bir tanesin Umut kardeş.

   Sil