24 Ekim 2012 Çarşamba

Küçük bir kız, mürekkep lekesi, dolmakalem, Pakistan


Tarih 9 Ekim 2012. Pakistan'da bir okul servisi maskeli ve silahlı teröristler tarafından durduruldu. Araca giren Taliban mensubu bir terörist "Hanginiz Malala?" diye bağırdı. Çocuklar korkudan seslerini çıkaramadı. Aynı terörist "Söylemezseniz hepinizi vururum. O Allah'a karşı geldi. Cezalandırılmalı" dedikten sonra yanıbaşında duran Malala Yusufzay'ı tanıdı ve başına doğru iki el ateş etti

Saldırının ardından açıklama yapan Taliban sözcüsü ise şöyle bir açıklama yaptı: "Şeriat çocuk bile olsa İslam'a karşı propaganda yapıyorsa öldürülebilir" diyor.

Pakistan’da Taliban’ın güçlü olduğu Svat Vadisi’nde yaşayan 1997 doğumlu Malala Yusufzay, üç yıldır bölgedeki kızların okula gidebilmesi için mücadele ediyordu. Yabancı bir gazetecinin "Daha siyasi hakların bile yok" demesi üzerine: “Evet ama benim sokağa çıkma hakkım var. Okula gitme hakkım var. Şarkı söyleme hakkım var. Eğitim hakkım var. Arkadaşlarımla gezme hakkım var” demişti.
Kalemden uzaklaşan, merhametten uzaklaşır. 

Yukarıdaki fotoğrafta, Malala Yusufzay'ın elindeki mürekkep lekelerini, fotoğraf çekilirken dolmakalemi ters tutuşunu görünce ağlamadan edemedim


Taliban'ın açıklaması yalan dolan, kuru gürültü. 

Malala Yusufzay, mürekkep lekeli elleriyle, en doğal insanlık haklarını istediği için vuruldu. 

Malala Yusufzay, bu mürekkepten ibaret güzel çocuk cehalete karşı çıktığı için, öğrenmeyi, düşünmeyi savunduğu için vuruldu.

Malala Yusufzay gibi, elleri gibi mürekkep lekeli güzel çocuklar çoğalacak. 


Kötüler asla kazanamayacak.

4 yorum:

 1. Diyecek söz bulamıyorum :(
  Yazıklar olsun bunların inandığı dine!
  Yazıklar olsun cahelete karşı çıkmayı İslam'a karşı çıkmak zanneden cühalaya!

  YanıtlaSil
 2. Kara kaşları, kara gözleri ve gülüşü. El kadar bebe, bir kız çocuğu.
  Ben hep derim "İNSAN KORKTUĞU İÇİN ÖLDÜRÜR" diye. Onun zekasından, aklından korktukları için öldürdüler aynı bizde olduğu gibi, Rahim sıfatını idrak edememiş kafalar.
  İnsanın dini, mezhebi, kitabı, kıblesi İNSAN olmalı ki İNSAN güzelleşsin.
  Yoksa çirkinleşir, adileşir, sıfatı hayvan bile olmaya layık olmaz.
  Bunu yapanları öldürmeyeceksin.., ölümünü dilendirteceksin.
  Ruhu hep var olsun güzel ve akıllı MALALA nın.
  Param olsa adına bir okul, bir üniversite yaptırırdım onun gibi çocukların okuması için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Malala ölmedi, İngiltere'de tedavi görüyor, başındaki kurşun çıkarılmıştı. Ama Taliban'ın tehdidi devam ediyor. İyileştiği zaman yeniden öldürme girişiminde bulunacaklarını açıkladılar. Taliban'a göre Malala "müstehcenliğin ve kafirliğin sembolü" imiş.

   Sil
 3. http://www.youtube.com/watch?v=JWY5D2iz52k

  YanıtlaSil