24 Mayıs 2017 Çarşamba

Sapiens veya Tarihimizde Hayal Olmuş HakikatlerBazen, kalemlerimi kullanmak için kitap okuduğumdan şüpheleniyorum.

Yine de güne ufuk açıcı bir kitapla başlamak gibisi yok.

Çok satan kitaplara her zaman şüpheyle bakarım. Fakat bir arkadaşımda Sapiens kitabını görüp, şöyle bir bakayım derken kitaba dalıp gittim, ardından alıp okumaya karar verdim. Nihayet bu sabah bitirdim. 

Genel izlenimim, Sapiens'in bir tür kılavuz kitap olduğudur. Hemen her konuda yazarın işaret ettiği olaylar ayrıca incelenmeye ve detaylı okumaya çağırıyor insanı.

Sapiens isimli, insan türünün yeryüzündeki kısa ancak dehşet verici tarihini anlatan kitap, tıpkı Tüfek, Mikrop ve Çelik gibi, tıpkı Tik Tak, Zamana Kaçamak Bir Bakış gibi, tıpkı Kaybolma Kılavuzu veya tıpkı Mavi: Bir Rengin Tarihi gibi etkileyici bir eser. Elbette "etkileyici" tanımı kişiden kişiye değişir.

Yukarıda sözü edilen kitaplarla aynı sınıfa girmez belki ama Ahmet Semih Mümtaz'ın, 1948 tarihli Tarihimizde Hayal Olmuş Hakikatler kitabı da bence çok etkileyicidir.


Sapiens kitabında ise basit ama hazmedilmesi güç bilgiler var.

Yazar bugün dert ettiğimiz pek çok konuda bir fikir ileri sürüyor ve çeşitli çıkarımlarda bulunuyor ama kitabın en güzel tarafı bu değil, belli bir noktaya gelince "bilemiyoruz" demesi. Bu açıdan özellikle "Cehaletin Keşfi" bölümü çok ufuk açıcı.

Sapiens kitabında herhangi bir düşünce sistemine (milliyetçilik, dindarlık ve solculuk gibi) yatkın olanların kabul etmekte zorlanacağı, sarsıcı bilgiler ve fikirler var. 

Her şey bir yana, türümüzün hayvanlara yaptığı zulmü okumak da ayrı bir işkence. İnsanlığımdan utandım, bu acıya ve haksızlığa ortak olmamak için vejetaryen olmak gerek.

4 yorum:

 1. Resimlerinize, kalemlerinize bayılıyorum. Çok kişilikli duruyor herşey.

  YanıtlaSil
 2. Benim için de okuduğum en 'etkileyici' kitaplardan biri oldu Sapiens. Popüler olan ve çok satan kitaplardan uzak dururum normalde. İyi ki bu kitap için böyle davranmamışım. Yazar insanın hikayesini yalın ve anlaşılır bir şekilde çok güzel özetlemiş, sırada insanın geleceğine dair olan kitabı Homo Deus var.
  Bu arada kitap okumaya vakti olmayan kişilere ozetkitap.com sitesini tavsiye ederim.
  Diğer kitap önerileri için de teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de popüler kitaplardan uzak durmayı tercih ederdim, çoğu zaman doğru bir tavır ama gözden kaçan güzel kitaplar oluyor.

   Sil