19 Nisan 2017 Çarşamba

Bir Dolmakalem Hırsızlığı Üzerine Notlar

Bugün Hürriyet gibi büyük internet haber sitelerinde 10 bin liralık özel üretim kalemi böyle çaldı başlıklı bir haber var, yarın da gazetelerde görürüz.

Özetle, benim de alışveriş yaptığım Ümraniye Buyaka AVM'deki Barker's Pen Shop'ta geçtiğimiz pazar günü bir hırsızlık yaşanmış.
Visconti Millionaire L.E.

Takım elbiseli bir adam mağazada tezgahtarın başka bir yöne bakmasını fırsat bilerek Visconti'nin sınırlı sayıda üretilmiş (988/050 numaralı) Millionaire modelini çalmış. 

Barker's Pen Shop
Haberi görünce Barker's Pen Shop ortaklarından Faruk Çelikten'i aradım. Faruk Bey, kamera görüntülerini teslim edip, polise ifade vermiş, ofisine dönüyormuş. Ben de geçmiş olsun dedikten sonra kısa bir süre konuştuk ama söylediklerinden önemli şeyler öğrendim. Birincisi bu ilk çalınan kalem değil. Daha da önemlisi Faruk Çelikten, bu olayla ortaya bir kez daha çıkan hırsızlık vakalarının kırtasiyelerin en önemli sorunlarından biri olduğunu söylüyor.

Bu arada merak edip en çok hangi kalemlerin çalındığını sordum. Cevabında hiç beklemediğim markalar vardı. Faruk Bey diğer kırtasiye mağazalarını da ekleyerek en çok Cross marka kalemlerin ardından da Graf von Faber-Castell modellerinin çalınmakta olduğunu söyledi. Açık arayla önde olan Cross kalemleri, çünkü satılması kolay, Graf von Faber-Castell kalemleri ise çok değerli oldukları için çalınıyormuş.

4 yorum:

 1. Hürriyette görselini izledim de; çok amatörce olmuş. Satmasa bile kırmızı eşşekle köy meydanında dolaşmak gibi bir şey. Hem de seri numaralı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kalemden çok anlayan birine benzemiyor. Muhtemelen ne çaldığını bilmiyordu. Dolmakalemin modeli de çok manidar değil mi? Milyoner :)

   Sil
 2. Belki sadece kullanmak için almıştır. Ya da yıllar sonra olay unutulunca satacaktır;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nadir bulunur bir model olduğundan dikkat çekici. Günlük kullanılacak bir kalem değil. Saklamak için de uygun değil, ne kutusu, ne de garanti belgesi gibi kaleme ilişkin belgeleri yok. Gizi gizli bir kalemi kullanmanın anlamı var mı bilmiyorum.

   Sil