7 Nisan 2017 Cuma

Pelikan 120: Ne Varsa Eskilerde Var


Eski kalemleri kutulu bulmak zor. Masada Penguin kitaplarına benzer kapağı ile göz kırpan kitabı çevirmenin ismini görünce (kalem meraklısı Eser Bakdur) aldım.
Geçen haftalarda arada sırada ziyaret ettiğim antikacıda güzel bir Pelikan 120 buldum. İster istemez Pelikan üzerinden yeni-eski kavramları hakkında düşündüm biraz.

Yeni kalemleri biraz çiğ buluyorum. Zaten yeni olan hemen her şey biraz öyle değil midir? Yeniye hep rağbet vardır, minik bir lekeye bile tahammül edilmez ama yeni olan, aslında henüz olmamıştır ve daha kendi ruhunu bulamamıştır. (Koleksiyoncu Tamer Tellikurşun ile yaptığım röportajda bu durumu daha iyi anlamıştım. Eski kalemler tarihin kucağında büyür, olgunlaşır. Hele temiz, titiz ellerden geçtiyse zarafetini muhafaza etmiştir.)

Şimdi yeni dolmakalemlerin ateş pahasına satıldığı zamanlarda yaşıyoruz. 

Pelikan sevdiğim bir marka ama fiyatları beni eziyor maalesef. Uzun zamandır bir dolmakaleme vereceğim parayla fotoğraf makinem için evladiyelik bir lens alırım daha iyi diye düşünmekteyim. (Dolayısıyla uzun zamandır ne kalem ne de lens alamıyorum.)Pelikan 120, kitap arkadaşlarımdan biri.
Sadece fiyat politikası değil bazı eski kalemlerin değerli oluşlarında hem kendilerine özgü bir hava hem de geçmişte zanaate daha bir önem verilmesinin büyük etkisi vardır. 

Yeni üretilen dolmakalemler fiyatlarıyla ters orantılı ölçüde acı yaşatıyorlar bana. Mesela eskiden görünüşüne aldanıp bir dolmakalem almıştım. Hafiflik normalde iyidir fakat bu kalemde bana hiç uygun gelmedi. Öte yandan elime de uymadı sanki, oysa aynı boyda başka kalemlerle güzel anlaşabiliyordum. Eski dolmakalemler insan eline daha bir uyumlu üretilmiş sanki.  


Ne varsa eskilerde var...
Uzun lafın kısası antikacı dükkanında merakla raflara bakarken bulduğum Pelikan 120'nin ucuna dikkatle baktım, sağını solunu kurcaladım ve önemli bir kusurunu görmeyince fiyatını sordum, 50 lira yanıtını alınca fazla düşünmedim. (Aynı antikacı bir Parker 51 için 700 lira istiyordu. Ona doğru düzgün bakamadım. Yavaşça yerine bıraktım.) 

Böylece elimdeki 120'ye güzel bir kardeş gelmiş oldu.

- - - - - - - - - - - - -  YARIN: BİR KALEMİ DOKUZ AYDA YAPIYORLAR  - - - - - - - - - - - - - 

7 yorum:

 1. Pelikan ve Montblanc'in kirtasiyecilerde değil kuyumcularda satılması gerektiğini düşünüyorum.

  Fiyatlarıyla kirtasiyecilerin değil sarraflarin görev alanına giriyorlar.

  Doğan Cem

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Acımasız bir eleştiri ancak hak veriyorum.

   Sil
  2. Yorumunuzun isabeti için sizi alkışlamak isterim.

   Sil
 2. Nerede bir Pelikan 120 görsem hasedimden çatlıyorum diyebilirim :) Dünyanın en tatlı kalemlerinden biri olabilir, hele de bu fiyata. En güzel tarafı kutusunun da muhafaza edilmiş olması. Güle güle kullanın. Umarız kırtasiye camiası da sesinizi duyar da fiyatlar daha makul bir hal alır. En son ne zaman yeni bir dolmakalem aldım hatırlamıyorum, zaten özenerek aldığım son birkaç model o kadar paranın üzerine berbat çıkınca iyice sinir oldum. Bakalım nereye doğru yuvarlanacağız hep birlikte

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O kadar can sıkıcı hal aldı ki bu durum, farkında değiller ki has dolmakalem kullanıcısını kulvarın dışına itiyorlar. Bir yandan da ciddi bir lux kalem alan kesim var.
   Memlekette sosyo ekonomik sınıflar yer değiştirdi. Artık vitrinlerde bakarak yutkunacağız. Halimizi bizim memleketime 17 Devrimden kaçan sığınan Beyaz Ruslara benzetiyorum. İşte niteliğin niceliği fena halde dövdüğü yıllardayız.
   Yazan kalemlerle yazmayan yazamayan kalemlerin savaşı.

   Sil
  2. Yeni 120 niz hayırlı uğurlu olsun. Güzel hatıralara eşlik etsin. Estetik açısından ne varsa eskilerde var sözüne ben de katılıyorum.
   Fakat geçen yıllar için de öyle yoruluyolar ki bizlerin dinlendirmesi mi gerekir diye düşünmekten kendimi alamıyorum. Kıymetli ve gün görmüş bir dosta, bir tür vefa örneği.

   Sil
  3. Teşekkür ederim.

   Biliyorsunuz kırtasiye ürünleri çoğunlukla ithalata dayalı. Memleketimizde katma değerli üretime geçilmediği sürece işimiz hep zor.

   Haklısınız Ali Bey, zor bulunur kalemler bunlar, dikkat etmek lazım. Dönüşümlü olarak kullanıyorum.

   Sil