18 Eylül 2010 Cumartesi

Lamy ve Yazı TutkusuTeknik kalemlerle yazmaya lise yıllarında başladım -ama teknik lisede okumuyordum- Teşvikiye'de küçük bir kırtasiye dükkanında gördüğüm Aristo ile başladı bu sevgi, yıl 1988 veya 89 olmalı (zaten benim bütün hikayelerim o tarihlerde başlar) neyse o kırtasiye kapanınca da bir daha o güzel kalemi bulamadım buralarda (kırtasiye'nin sahibi olan şirketi Hüsrev Gerede caddesinde bulmuştum sonra, ama artık ithal etmediklerini söylemişlerdi) fakat başka kalemler, başka mürekkepler, başka defterler keşfettim Aristo sayesinde.

Dolmakalem kullandım, envai çeşit kurşunkalem de. Fakat günlüklerime, not defterlerime önce Aristo, sonra Rotring (Akademi Kırtasiye'den alırdım) daha sonra ise Faber-Castell (Cağaloğlu yokuşundan) ile mürekkep döktüm, dökmeye devam ediyorum. Ancak istediğim gibi bir dolmakalem bulamadım yıllarca, üstüne de düşmedim, gerçi arada sırada Doğan Hızlan'ın dolmakalemlerini görünce hafiften delirip çeşitli dolmakalemler aldım ancak yazarken zorluk çıkartmaları nedeniyle uzun boylu kullanamadım ve dolamakalemden ziyade hep teknik kalemlerle notlar aldım. Artı görmek istemediğim, bir hevese kapılıp yollara düşünce yayımlanmış ilk ve son kitabım işte bu teknik kalemlerin ve çini mürekkebinin mahsülüdür.

Sonra günün birinde Lamy Safari dolmakalemiyle burun buruna geldim. Bir dolmakaleme göre fiyatının ucuzluğunu bir yana bırakalım, en büyük şikayetlerimden biri olan ergonomi sorununu çözmesiyle olsun, yazmanın derin hazzını doyasıya tattırmasıya gönlüme göre bir kalem bulmanın sevincini yaşatmasıyla olsun çok güzel bir dolmakalemdir Lamy safari. Ben bu Safari modellerinden aldığım yazma zevkini çok daha pahalı kalemlerde yaşamadım. Gömleğimin cebinde artık rengarenk Lamy'lerle geziyorum.

Lamy Safari ve Al-Star aşkına düşünce, bütün renkleri tamamlamak istiyor insan. Sarı renkli Safari'leri (sarı renk hafızanın, bilgeliğin simgesidir) mor ve yeşil Al-starları da seviyorum.

Gerd A. Müller tasarımı meşhur Lamy 2000 de yakın hedeflerim arasında.

(Kendime dolmakalemler hediye etmek istiyorum mütemadiyen.)

7 yorum:

 1. 38 derece ateşle yatıyorum 2 gündür.Bugün canım sıkıldı artık yatmaktan bilgisayarın başına geçtim yapacak hiç bir bir şeyim yoktu.Google blogları açtım.Yazı yazmaya bile üşendiğim için o boş alana tıkladım daha önce arattığım kelimeler çıktı LAMY çekti canım.Ve sizin sayfanız çıktı.Çok mutlu oldum.Sizden hiç haberim olmasaydı üzülürdüm.Ballı adaçayım ile bütün bloğunuzu soluksuz okudum.Bu bana yetmeyecek hapların etkisi ile azıcık kendimde değilim bir daha okumam şart!Çok uzattım teşekkür ederim böyle güzel bilgileri paylaştığınız için.Şİmdi verdiğiniz linklere gidiyorum
  Bol yazılı bol lamyli sağlıklı günler
  Sevgilerimle
  Sergül

  YanıtlaSil
 2. Geçmiş olsun.

  Sağlığınıza dikkat edin, yazı sonra gelir.

  Ama güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 3. Sarı ve beyaz hedeflerine ulaştım. Yine ikinci bir Lamy sarı Safari almaya niyetliyim. Yedek olarak bir kenarda dursun. Elimdeki yıpranınca onu kullanırım diye. :)

  YanıtlaSil
 4. Ohh ne mutlu size :)

  Benim Lamylerimi gordunuz mu blmiyorum?
  Yeni hedefim mayista cikacak turkuaz Lamy.Heyecanla beklemekteyim

  YanıtlaSil
 5. Kendime dolma kalemler hediye etmek istiyorum mütemadiyen :)

  YanıtlaSil
 6. Kurşun, tükenmez, jel kalemlere bayılırım. Hiç dolma kalemim yoktu, ilk Lamy dolma kalememimi geçen gün aldım. Sabah blogunuzu buldum, okurken kargom geldi :)
  İlkokuldaki Güzel Yazı dersleri boşuna küstürmüş beni dolma kalemlere, ne kadar ferah bir yazı deneyimi, çok mutluyum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lamy en pratik dolmakalemlerden biridir. Hayırlı uğurlu olsun.

   Sil