14 Mart 2017 Salı

Dolmakalem Ucu Nasıl Temizlenir?

Lamy 25P ve Emektar mürekkep temizleme bezi


Dolmakalem uçlarının, mürekkep çekildikten sonra kâğıt mendille, peçeteyle veya neredeyse zımpara gibi kağıtlarla temizlendiğini gördükçe dehşete düşüyorum.

Bence yumuşak ve emici bir bez kullanmak her zaman en güzel yöntemdir.

Kendinize güzel bir bez edinin ve dolmakalemin ucunda o kâğıt peçetelerle silip bir türlü silinmeyen, her silme teşebbüsünde uçta dağılan mürekkep izlerinden kurtulun. Kâğıt peçeteler muhakkak olmalı ama masaya veya üstünüze mürekkep dökülmemesi için bir tedbir unsuru olarak kalmalı sadece.

Üstelik hiç belli olmaz, çöpe atılan kâğıt peçetelerin aksine, mürekkep silme bezimiz belki bir gün meşhur soyut ressam Jackson Pollock'ın 1948'de yaptığı "No: 5" isimli tablosu gibi 140 milyon dolara satılabilir.


Jackson Pollock, No: 5, 1948

Jackson Pollock demişken başka pek çok sanatçıyı tanıtan benim de çok yararlandığım Artsy sitesine bir bakmanızı öneririm. Ne de olsa sanat ruhu yücelten bir şey. 

NIB CLEANER / UÇ TEMİZLEYİCİSİ


Montblanc nib cleaner / uç temizleyicisi. Her kutuda 8 adet mevcut.


Mürekkep lekelerini bez ile temizledikten sonra uç temizliğinin son aşamasında şık çözümler arayanlar için Montblanc gibi bazı firmaların çok kaliteli ürünleri var.


Montblanc nib cleaner / uç temizleyicisi

4 yorum:

 1. O bez gerçekten sanat eserine benzemiş. Bende de var öyle bir mürekkep silme bezi ama daha o kadar gelişmedi. Bir de şırıngalara çekilen mürekkeplerin kartuşa doldurduktan sonra artan kısmını kağıda püskürtmeyle yapılabilen bir mürekkep sanatı var. Onu da tavsiye ederim. Çok eğlenceli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şırıngeyle mürekkep püskürtmek de bir nevi Jackson Pollock yöntemi sayılır.

   Sil
 2. Hep yumuşak cep mendiliyle silerdim neymiş demek ki bez kullanılacak ve hatta o bezin sonunda bir sanat eseri olması için bol yazı yazıp mürekkep çekmek ve temizlik yapmak gerekecek😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sonuçta kalemlerimizi temizlerken hem tefekküre dalıyor hem de mürekkep lekelerine bakıp duruyoruz. Neden kendi tablolarımızı üretmeyelim? ;)

   Sil